Dowiesz się co to jest ekologia, jak być eko oraz jak dbać o środowisko. Czas czytania 7min.

Co to jest ekologia?

Nikt tak naprawdę nie zadaje pytania co to ekologia? Dlatego, że większość ludzi już coś na ten temat już wie i w sumie to im wystarczy. Ekologia to mówiąc w skrócie, badanie zależności między organizmami, a środowiskiem oraz organizmami między sobą. Taka jest naukowa definicja, a w prostych słowach jest to opisywanie porządku i nieporządku w przyrodzie, który wpływa na otaczający nas świat. Ekologia w dzisiejszych czasach jest używana dość potocznie, gdzie przedrostek „eko-” znaczy najczęściej „nieszkodzące środowisku”. Ta definicja jest błędna z naukowego punktu widzenia, ale jednak jest to język potoczny. Taka ciekawostka, ale myślę, że warto o tym wiedzieć 😉

Jak dbać o środowisko?

Musisz pamiętać, że żyjesz we wspólnocie. Nigdy nie jesteś sam. Każde Twoje działanie wpływa na otaczający nas świat, mimo, że możesz sobie nie zdawać z tego sprawy. Wielu ludzi myśli sobie, że im jest dobrze i po co im ta ekologia, po co tak naprawdę być eko. Pewnie zauważyliście, że zima w tym roku, niestety nie przyniosła nam śniegu, który był tak charakterystyczny dla tej pory roku. To stało się właśnie przez nasze niechlujne i niedbałe życie. Był człowiek, który nazywał się Arne Naess. Zmienił on społeczny odbiór ekologii, dzięki czemu wzrosła świadomość ekologiczna ludzi. Ciekawa rzecz jest taka, że ogłosił swój manifest 30 lat temu! Dość istotne było stwierdzenie Naessa, które jest oczywiste, ale jednak wielu o niej zapomina. Mówi ono o tym, że każdy organizm na ziemi ma równe prawa do życia. A wniosek jest taki, że powinniśmy widzieć skutki naszych działań w zakresie całej przyrody, a nie tylko własnej osoby.

Konsekwencje naszego postępowania

Wskaźnik Living Planet Index, który mierzy zmiany w liczebności gatunków na świecie pokazuje, że globalne populacje  ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów pomiędzy rokiem 1970, a 2014 spadły o 60%. Niestety czynnik ludzki stanowił główne zagrożenie. Konkretne konsekwencje naszych działań, w których nie istnieje ekologia, to:

  • zanieczyszczenie powietrza – szkodliwe substancje pochodzące  z przemysłu i także ze spalin samochodowych spowodowały znaczne obniżenie jakości powietrza. Przez to ludzie są bardziej narażone na choroby, ale także zmniejsza się jakość roślin uprawnych oraz spadek plonów. Można sobie zadać pytanie gdzie w tym ekologia?
  • efekt cieplarniany – to aktualnie najpoważniejszy problem, którego absolutnie nie należy ignorować. Średnia temperatura na Ziemi rośnie, przez to, że od dziesiątek lat emitujemy gazy cieplarniane do atmosfery. W powietrzu jest już ponad 400 ppm CO2. Warto wspomnieć, że to wielkość nienotowana na naszej planecie od blisko 20 milionów lat. Już wspomniałem o braku śniegu w tym roku, który jest właśnie spowodowany podwyższeniem temperatury na całej Ziemi. Skutki tego zjawiska są bardzo poważne jak np. klęski żywiołowe. Wszystkie te konsekwencje niosą zagrożenie dla zwierząt, jak i dla ludzi.
  • dziura ozonowa – skutkiem tego jest nadmiar promieniowa ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Silna dawka tego promieniowania wpływa niekorzystnie na system immunologiczny człowieka, przez co ludzie są bardziej podatni na infekcje i choroby.

Przez to, że wszystkie te rzeczy są spowodowane działalnością ludzką, tylko my jesteśmy w stanie zastopować postępujące konsekwencje naszych działań.

Coraz więcej plastiku to mniejsza ekologia.

Niestety zapotrzebowanie na plastik cały czas rośnie. W Europie wyniosło ono 51,7 mln ton w 2017 roku, czyli o 1 mln ton więcej niż w roku 2016. Polska zajmuje niechlubne miejsce na przodzie jeżeli chodzi o zużycie tworzyw sztucznych. W 2017 r. zużyliśmy ok. 3,5 mln ton plastiku. Jest to o 9 procent więcej niż w 2016r. Na dodatek wzrasta ilość wprowadzanych na polski rynek plastikowych opakowań. W 2017 r. ta ilość wynosiła ok. 1 mln ton. Jeżeli nic się nie zmieni w 2022 r. może to już być 1,2-1,3 mln ton. Dodając do tej liczby jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych, ilość tych odpadów może sięgać nawet 2-2,5 mln ton.

Jak szybko rośnie bambus?

Rośnie jak szalony. Na osiągnięcie swojej maksymalnej wysokości potrzebują 3-5 lat, gdzie najszybciej rosnące drzewa potrzebują aż 10-20 lat, a pozostałe gatunki 40-60 lat. Co ciekawe, bambusy potrafią osiągnąć 90 procent swojej maksymalnej wysokości w 30-45 dni! Bambus przede wszystkim jest ceniony za wytrzymałość, elastyczność i lekkość. Dlatego jest niezwykle uniwersalny i idealnie nadaje się na produkty eko. Można z niego wykonywać delikatne tkaniny oraz twarde przedmioty stałe jak na przykład most nad rzeką Min Jiang w prowincji Syczuan, który ma już ponad tysiąc lat! Co pokazuje, że właściwości bambusa były już znane od dawna, tylko ludzie postanowili, pójść drogą na skróty i korzystać z surowców, które bardziej sprzyjają ich finansom, stawiając nasze środowisko na dalszej pozycji.

Dlaczego piszemy o ekologii?

Dlatego, że chcemy, aby ekologiczne produkty były bardziej popularne i żeby ludzie chętniej je kupowali i nie uważali ich za niepotrzebne wymysły. Na 66projekt zamieniamy plastik na pszenice oraz metal na bambus, ponieważ nie jest to dla nas temat obojętny, a ekologia jest dla nas ważna Wprowadziliśmy do naszego sklepu ubrania ekologiczne, jak i ekologiczne gadżety. Wybór jest dość szeroki i na pewno na coś się zdecydujesz.