Sitodruk w Poznaniu

66projekt.pl oferuje sitodruk w Poznaniu. Nadruki sitodrukowe polecamy do znakowania i ozdabiania odzieży reklamowej lub roboczej oraz gadżetów reklamowych (torby, poduszki, czapki itp.). Technika ta jest bardzo ekonomiczna przy większych nakładach, a ostateczna cena nadruków uzależniona jest od ilości zamawianych sztuk oraz kolorystyki wzorów zastosowanych w projekcie.

Nadruki sitodrukowe – co to jest?

Sitodruk (druk sitowy, serigrafia) to metoda druku wykorzystująca specjalne sito. Sito najczęściej wykonane jest z aluminium, a na ramę napina się siatkę nylonową, poliestrową lub metalową (tradycyjnie wykorzystywano nici bawełniane bądź jedwabne). Oczka siatki są bardzo małe – do druku grafik zwykle wykorzystuje się oczka o średnicy 40 mikrometrów. Podczas druku niektóre z oczek są zamykane, a inne pozostają otwarte, aby przepuścić farbę drukarską i odbić na materiale konkretny obraz.

Formę drukarską wykonuje się blokując otworki w siatce sitodrukowej. Konkretną technikę zawsze dopasowuje się do nakładu, rodzaju stosowanej farby oraz efektów odbicia oczekiwanych przez Klienta. Na siatkę drukarską można nanosić ręcznie specjalny roztwór, który zasycha i blokuje przepuszczanie farby. Na powierzchni siatki można wykonać rysunek kredką litograficzną lub tuszem bądź wyciąć szablon z folii. Obecnie stosuje się również emulsje światłoczułe, które nanosi się na siatkę, po wyschnięciu naświetla stykowo w kopioramie, a następnie wypłukuje naświetloną emulsję i suszy siatkę.

Nadruki sitodrukowe wykonuje się za pomocą farb wodnych lub plastizolowych. Farby wodne są bezwonne, doskonale sprawdzą się do druku na bardzo gęstych sitach. Dają one efekt pięknych, głęboko nasyconych kolorów. Farby plastizolowe są gęstsze, dają efekt lepszego krycia i nie zasychają podczas druku, ale posiadają wyczuwalny zapach. Po utrwaleniu ich w temp. 160 stopni C gwarantują pełną odporność na pranie.

Sitodruk - dobór farby z Pantone
Sitodruk – dobór farby z Pantone

Sitodruk – jak zrobić

Nadruki sitodrukowe wykonuje się przetłaczając farbę na podłoże ręcznie lub za pomocą prasy sitodrukowej. Za rozdzielczość obrazu i jego precyzję (odwzorowanie szczegółów) odpowiada gęstość użytej siatki sitodrukowej. Warto jednak pamiętać, że rozdzielczość jest tutaj niższa niż w standardowym druku offsetowym, dlatego technika ta szczególnie polecana jest do druku wielkoformatowego.

Maszyna płaska rozprowadza farbę na całej powierzchni siatki sitodrukowej. Następnie po siatce przesuwa się rakla, która przeciska farbę przez wolne (otwarte) oczka na podłoże drukarskie. W przypadku, gdy nadruk nanoszony jest na przedmiot okrągły, obraca się sito i przedmiot drukowany, a rakla pozostaje w miejscu.

Sitodruk – zastosowanie

Nadruk sitodrukowy doskonale sprawdza się przy wykonywaniu nadruków na większych powierzchniach płaskich (np. bilbordach), ale z powodzeniem można go wykorzystać również do niewielkich materiałów lub gadżetów reklamowych.

Nadruki sitodrukowe można wykonywać na:

  • kartonie,
  • plastiku,
  • PCV,
  • folii,
  • tekstyliach,
  • metalu,
  • drewnie,
  • papierze.

Sitodruk często wykorzystywany jest podczas produkcji nośników i gadżetów reklamowych (m.in. bilbordów, plakatów, folderów, kalendarzy, toreb, kopert, etykiet, parasolek). Doskonale sprawdza się on również do wykonywania trwałych nadruków na tekstyliach. Sitodruk na odzieży reklamowej i roboczej opłacalny jest przede wszystkim przy większych nakładach, ponieważ wtedy wystarczy jeden projekt dla dużej ilości sztuk.

Montaż ramy sitodrukowej na karuzeli
Montaż ramy sitodrukowej na karuzeli
Sitodruk - wykonywanie nadruku
Sitodruk – wykonywanie nadruku

Czy sitodruk jest trwały?

Profesjonalnie wykonane nadruki sitodrukowe są bardzo odporne na wysokie temperatury, wodę czy detergenty, a kolory nie blakną w praniu. Z tego powodu sitodruk polecamy m.in. do znakowania odzieży roboczej, która szczególnie narażona jest na zabrudzenia i zniszczenia.

Sitodruk czy DTG?

Z uwagi na względnie wysokie ceny przygotowawcze, sitodruk jest metodą odpowiednią dla większych nakładów. Sensowny nakład minimalny to zazwyczaj 50 sztuk. Im więcej kolorów w projekcie tym bardziej opłaca się zwiększyć nakład zamawianych nadruków. Dla tych klientów, którzy nie potrzebują tak dużych nakładów odzieży czy gadżetów, powstały nadruki cyfrowe typu DTG. Jest to metoda zbliżona do sitodruku. Nie generuje jednak tak wysokich kosztów przygotowawczych. Może więc być wykonywana nawet od 1 sztuki bez dużej szkody dla portfela. Sitodruk bezpośredni jest jednak metodą trwalszą i dokładniejszą od DTG. Pozwala na odwzorowanie kolorów wg. wzornika Pantone co jest mocno utrudnione w przypadku nadruków DTG. Ma ostrzejsze krawędzie, głębsze kolory i jest przede wszystkim powtarzalny. Znaczy to tyle, że zamawiając 50 nadruków sitodrukowych odbierzemy identyczne nadruki. W przypadku DTG nie zawsze jest to możliwe. Ostatnio wprowadziliśmy jednak do oferty wariant DTF, który cechuje się bardzo wysoką trwałością, wyższym nasyceniem kolorów, ostrymi krawędziami i bardzo wysokim poziomem powtarzalności. Polecamy ten wariant jako alternatywę do sitodruku przy mniejszych zamówieniach. W wariancie DTF nadruk nie jest wykonywany bezpośrednio na materiale, a na bardzo cienkiej folii, która jest następnie wgrzewana w materiał. Nadruki są nieco bardziej wyczuwalne pod palcem, ale jest to w pełni akceptowalne. Nasz drukarz twierdzi, że transfery DTF są nawet bardziej elastyczne od sitodruku i mniej pękające z upływem czasu.

Ile kosztuję sitodruk na odzieży i gadżetach?

Nadruki sitodrukowe wyceniamy indywidualnie. Cena zależy od zamawianego nakładu oraz ilości kolorów w projekcie, jak i wielkości samego nadruku. Wyślij nam szczegóły dotyczące Twojego projektu, a my go sprawnie wycenimy. Jeśli chcesz odpowiedzi szybciej niż szybko, zadzwoń 🙂


Lub daj znać, kiedy znajdziesz czas na rozmowę