Rebranding to wyjątkowa szansa, aby przystosować wizerunek marki do obecnych realiów, jak i aktualnych trendów oraz przyciągnąć uwagę klientów. Dlatego zasadniczo jego częścią jest nie tylko zmiana wizerunku, ale także komunikacji. Warto podkreślić również, że jest to dobra okazja do tego, aby zdobyć klientów wśród ludzi z młodszego pokolenia, dla których dotychczasowy wizerunek może wydawać się mało atrakcyjny i nieco archaiczny.
O czym warto pamiętać w rebrandingu?
Rebranding musi być przeprowadzony sprawnie. Jest to długi i wymagający proces. W trakcie rebrandingu nie można doprowadzić do sytuacji, w której na rynku funkcjonowałyby dwie wersje firmy.
Pierwszą najważniejszą kwestią jest to, by pracownicy mieli pewność, że wszyscy w prawidłowy sposób rozumieją decyzję o rebrandingu i z czym to się wiąże. Zmiana wizerunku oraz strategii nie może budzić wśród nich wątpliwości.
Bardzo ważne jest także informowanie pośredników, resellerów, czy odbiorców. To oni często odpowiadają za wizerunek marki przed klientem końcowym.
Należy pamiętać również o przyzwyczajaniu do nowego wizerunku nie tylko pracowników, ale i klientów. Warto więc zbierać opinie i być otwartym na dyskusje.
Rebranding nie powinien być efektem spontanicznego pomysłu, a poparty długim planowaniem i analizą. Proces ten jest drugotrwaly i dodatkowo może okazać się kosztowny, a źle przeprowadzony może narazić przedsiębiorstwo na straty.
Przed rozpoczęciem działań rebrandingowych należy opracować szczegółowy harmonogram i odpowiedzieć sobie następujące pytania:
- Jaką pozycję rynkową zajmuje Twoja marka?
- Jakie są jej silne i słabe strony? Szanse i zagrożenia? Ewentualne problemy?
- Jaką jakość produktów prezentuje marka?
- Jak się komunikuje?
- Jakie działania marketingowe były dotychczas prowadzone?
- Kto jest główną konkurencją marki?
- Do kogo marka kieruje swoje działania? Kto jest jej grupą docelową?
Czy rebranding marki się opłaca?
Jeśli chęć przeprowadzenia rebrandingu wynika z potrzeb biznesowych i jest poprzedzony precyzyjną analizą, bardzo często się opłaca. Skuteczny rebranding przyczynia się do całowicie nowych możliwości rynkowych i pozwala uzyskać większą przewagę konkurencyjną.
Co składa się na skuteczny rebranding?
Na skuteczny rebranding składa się analiza sytuacji wyjściowej, budowa strategii marki, a także komunikacji marki, wdrożenie zmian, nowa tożsamość wizualna marki oraz ostateczne przeprowadzenie działań komunikacyjno-promocyjnych.
Podsumowując, warto pamiętać o tym, że firma nie jest jednoznaczna z marką. Nie warto długo i usilnie podtrzymywać istniejącego wizerunku, a każdy kryzys to ryzyko, ale także ogromne szanse. Rebranding wcale nie musi być trudnym procesem, pod warunkiem, że firma dobrze się do niego przygotuje, określi jego cel, a także odpowiednio zakomunikuje go wszystkim zaangażowanym zespołom w firmie.